Olbrzymi błąd popełnili polscy sędziowie w czasie meczu Szwecja – Azerbejdżan w Lidze Narodów. Sędzia główny Paweł Raczkowski i sędzia asystent Radosław Siejka słusznie chcieli uznać gola dla Szwecji, ale sędziowie wideo Paweł Malec i Daniel Stefański wprowadzili kolegów w błąd i bramka została anulowana.
Tak poważne i wyraźne błędy kompromitowały sędziów nawet wówczas, gdy systemu VAR jeszcze nie było. Tym bardziej z systemem VAR anulowanie takiego gola po takiej akcji może tylko bulwersować, zdumiewać i zastanawiać, jakie były przyczyny błędu sędziów wideo.
Do pierwszej połowy meczu Szwecja – Azerbejdżan sędzia Paweł Raczkowski doliczył dwie minuty. W drugiej doliczonej minucie, gdy było 3:0, Szwedzi przeprowadzili akcję, po której Alexander Isak strzelił gola na 4:0. Sędzia asystent Radosław Siejka nie widział spalonego, więc nie podniósł chorągiewki, a z kolei Paweł Raczkowski nie gwizdnął, lecz wskazał ręką na środek boiska w geście oznaczającym uznanie gola. Wydawało się, że w tej akcji wszystko było jasne i zgodne z „Przepisami gry”. Ale nie według sędziów wideo.
Po interwencji Pawła Malca, który pełnił funkcję sędziego VAR, i Daniela Stefańskiego, który był sędzią AVAR odpowiedzialnym za weryfikację spalonych, sędzia Raczkowski anulował gola Isaka. Dlaczego? Rzekomo z powodu spalonego, ale powtórki telewizyjne nie potwierdzają słuszności interwencji polskich sędziów wideo. Wręcz przeciwnie: obraz telewizyjny sugeruje, że Malec i Stefański popełnili zdumiewający i bulwersujący błąd, którego przyczyny trudno odgadnąć.
Alexander Isak otrzymał podanie od Viktora Gyokeresa. Gdy ten podawał piłkę, wyznaczający linię spalonego obrońca reprezentacji Azerbejdżanu Bahlul Mustafazade był blisko dwa metry bliżej swojej linii bramkowej niż Isak. Tu spalonego nie było z całkowitą pewnością.
Czy jest możliwe, że ta akcja została wcześniej spalona przez Gyokeresa? To też wykluczone. Gdy ten zawodnik otrzymał piłkę, był dalej od linii bramkowej Azerbejdżanu niż pięciu Azerów i na dodatek był na własnej połowie boiska, więc zgodnie z „Przepisami gry” nie mógł być ani na pozycji spalonej ani tym bardziej na spalonym…
Nawet jeśli w momencie podania piłki do Gyokeresa to Isak był na minimalnej pozycji spalonej, to nie powinno być brane pod uwagę, gdyż… piłka była skierowana do Gyokeresa, więc pozycja Isaka w tej fazie akcji w ogóle nie powinna być brana pod uwagę.
Mimo że Szwecja pokonała Azerbejdżan aż 6:0, krytyka pod adresem polskich sędziów jest olbrzymia. "To najgorsza decyzja o spalonym wszech czasów", "Co wtedy robił VAR, że wpadł na pomysł o spalonym?”, "Najgorsza antyreklama VAR w historii piłki nożnej" – to tylko niektóre z kulturalnych komentarzy po interwencji sędziów wideo, która spowodowała anulowanie gola przez sędziego Pawła Raczkowskiego.
Co w tej sprawie zrobi UEFA? Paweł Raczkowski sam nie mógł ocenić tego zdarzenia, był w tej sytuacji niejako skazany na informacje od kolegów z VAR, więc jego żadne konsekwencje raczej nie spotkają. Natomiast Paweł Malec albo Daniel Stefański – jeden z nich, ewentualnie obaj – w najbliższym czasie raczej nie powinien spodziewać się kolejnych nominacji z UEFA do pracy z systemem VAR. Anulowanie tego gola to błąd bardzo grubego kalibru – takich błędów UEFA z reguły nie toleruje i nie puszcza płazem.
Tak poważny błąd powinien również spowodować czasowe odsunięcie sędziego wideo albo obu sędziów wideo od pracy w Ekstraklasie i I lidze – przynajmniej do czasu wyjaśnienia przyczyny błędu i odzyskania formy odpowiedniej do pracy w tej roli.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.